Protetika

Objednejte se
Úvod Služby Protetika
  • Nahrazení chybějících či destruovaných zubů pomocí zubních korunek, můstků, snímatelných náhrad
  • Celokeramické korunky a metalokeramické korunky 
  • Fazety 
  • Onlaye a inlaye (výplně vyrobené v laboratoři a cementované v zubní ordinaci)
  • Provizorní náhrady přímo v ordinaci- nebudete odcházet „bez zubů“

 

Protetika (Zubní náhrady)

Protetická práce nahrazuje chybějící část zubu, zub nebo skupinu zubů.

Pečlivě sestavený léčebný plán je v naší ordinaci vždy navržen podle požadavků klienta s důrazem na estetiku a dlouhodobou funkčnost zubních náhrad. Při ošetření můžeme zhotovit jak fixní, tak i snímatelnou náhradu. Veškeré protetické práce pro naše klienty zhotovuje zubní laboratoř na mezinárodní úrovni.

Fazety

Zubní fazety jsou tenké plátky z keramiky nebo kompozitního materiálu, které se lepí na obroušenou plochu předních zubů. Fazety vylepšují zejména barvu a tvar předních zubů, přičemž je zapotřebí pouze minimálního zásahu do tvrdých zubních tkání.

Inlay, onlay (keramická výplň)

Pomocí inlayí a onlayí se nahrazují chybějící části zubů v postranním úseku chrupu, přičemž ubírání tvrdých zubních tkání je menší než při přípravě na zubní korunku.

Korunky

Korunky nahrazují celý zub, překrývají ho v celém rozsahu jako plášť. Jsou volbou ošetření v situacích, kdy již není možné ošetřit zub jinak - méně invazivní metodou.

Po přípravě zubu a otisku se v laboratoři zhotoví korunka, která se na pahýl zubu upevní cementem.

Zubní můstky

Můstky nahrazují chybějící zuby, jedná se o ošetření fixní (trvale nacementované na nosných zubech). Nahrazované zuby jsou součástí můstku jako tzv. mezičleny, přičemž nosnou konstrukcí jsou zuby sousedící s mezerou, které se nabrousí na korunku a tvoří tak pilíře můstku.
Můstky jsou volbou ošetření v situacích, kdy je žádoucí zbývající zuby dlahovat, a rovněž v situacích, kdy si pacient nepřeje ošetření pomocí implantátů a nebo je implantace ze zdravotních důvodů nevhodná.

Zubní implantáty

Zubní implantáty představují plnohodnotnou náhradu chybějících zubů. Není nutné brousit sousední zuby.

Zubní implantát je podobný šroubku (vyrobený z titanu s upraveným povrchem) a zavádí se do kosti v místě ztraceného zubu. Nahrazuje tedy kořen zubu a slouží jako kotevní pilíř, na který lze nasadit korunku nebo můstek.

Samotné implantaci předchází podrobné vyšetření specialistou, který navrhne plán léčby a seznámí pacienta se všemi okolnostmi léčby včetně možných komplikací. Teprve podrobně informovaný pacient podstoupí navržený zákrok.

Implantáty v naší zubní ordinaci nezavádíme, tento typ ošetření provádí specializovaní zubní lékaři, nejčastěji stomatochirurgové.

Spolupracujeme s:

Snímatelné náhrady

Snímatelné náhrady představují náhrady zubů, které se uchytávají na zbývající zuby různým mechanismem a je možné je kdykoliv podle potřeb z úst vytáhnout a znovu nasadit.

1. Snímatelné náhrady s jednoduchými kotevními (retenčními) prvky

Jedná se o nejjednodušší typ snímatelné náhrady, úchytným mechanismem jsou jednoduché drátěné spony, kterými drží vlastní náhrada na zbývajících zubech. Pro řadu nevýhod jsou často používány jako provizorní řešení. Zuby jsou totiž drátěnými sponami nepřiměřeně páčeny a přetěžovány. Výsledkem je zvyšování jejich pohyblivosti a následná možná ztráta.

2. Skeletové náhrady

Skeletové náhrady představují kvalitnější snímatelné náhrady, zejména díky ukotvení na zbývajících zubech. Součástí vlastní kovové konstrukce (skeletu) náhrady jsou lité nedrátěné spony, jejich ramena nepovolují, lépe tak drží náhradu na zbývajících zubech a nedochází k tak velkému přetěžování jako u náhrad s jednoduchými kotevními prvky.

3. Hybridní náhrady

Jedná se o snímatelné náhrady kotvené na zbývající zuby zásuvnými spoji nebo systémem dvojkorunek (tzv. teleskopy).
Představují nejvhodnější a z hlediska nošení a estetiky nejkomfortnější variantu snímatelné náhrady. Ukotvení náhrady je možné přes zásuvné spoje tvarově různě modifikované - na principu matrice a patrice (systém patentních knoflíků). Přechod náhrady na zbývající zuby je téměř neznatelný. Rovněž stabilita náhrady je velmi dobrá.

Podmínkou ošetření je nutnost opatřit zuby sousedící s mezerou umělou korunkou, ta nese jednu část zásuvného spoje. Kost a sliznice se jako pod každou snímatelnou náhradou v čase mění tak, že před tlakem ubývají. Proto je nutné pravidelně stabilitu a balancování protézy kontrolovat a provádět tzv. rebazi náhrady (doplnění pryskyřice do náhrady) kvůli zmiňovanému úbytku kosti a zhoršení stability náhrady.

4. Celkové snímatelné náhrady

Jedná se o náhradu všech zubů. Stabilita náhrady je zejména v dolní čelisti malá. Tento typ náhrady je ekonomickou variantou nahrazení všech zubů. Je nutné nemít přehnaná a nereálná očekávání, tento typ náhrady v ústech drží hůř, s čímž je zapotřebí počítat.

 

Senovážné nám. 22
110 00 Praha 1
GPS: 50°05'7.2238" 14°25'56.1046"
Navigovat z místa
Po: 07:30 – 17:00
Út: 07:30 – 19:00
St: 07:30 – 17:00
Čt: 07:30 – 17:00
Pá: 08:00 – 14:00